Megállt a fogyás!
Mit tegyünk, ha stagnál a fogyás?
Te jó ég, mi történt? Eddig minden remekül ment; reggelente örömmel álltál a mérlegre, érezted, csökken a súlyod. Aztán egyszer csak vége, megállt a fogyás!
Pedig nem változtattál semmit! Ugyanazokat eszed, ugyanannyit mozogsz... És mégis! Mintha odaragasztották volna a mérleg nyelvét, nem mozdul. Vagy még rosszabb, mintha elindulna felfelé!!
Ismerős helyzet? Sajnos a legtöbbünknél igen...
Mit tehetünk, ha megállt a fogyás?
Bárki, aki komolyabb feleslegtől szeretne megszabadulni (vagy már túl van rajta), megerősítheti; az első néhány kiló leadása a legkönnyebb, míg – túlsúlytól függően – az utolsó 3-10 kilóval azért meg kell szenvedni! Úgy tűnik, a korábban sikeres akciók nem működnek... Hiába eszel még kevesebbet vagy mozogsz többet, a mérleg csak nem mozdul!
Noha a fogyás megrekedése igen gyakori jelenség, a fogyni vágyókat mégis minden alkalommal „földhöz vágja” és elkeseríti.
Nézzük végig, milyen okok állhatnak a fogyás stagnálása mögött, és egyben azt is megmutatjuk, milyen megoldásokkal lehet a fogyást ismét beindítani!
A fogyás stagnálásának okai
1. Túl kevés kalóriabevitel
A kalóriaégetéshez kalóriára van szükség. Szervezetünk célja, hogy egyensúlyban tartsa az energia beáramlást az energia kiáramlással. Más szavakkal, annyi energiát használunk fel, amennyit kapunk.
Vagyis, ha túl keveset eszel – az első napokban tapasztalt ugrásszerű fogyást követően – szervezeted alkalmazkodik az új mennyiséghez, lecsökkenti az alapanyagcseréjét, hogy kevesebb energiával is fenntartsa működését. A fogyás megáll.
Bővebben:
A koplalás veszélye - Lelassult anyagcsere
Megoldás: Csak fokozatosan és kisebb lépésekben csökkentsd a kalóriabevitelt. És semmiképpen nem tanácsos (huzamosabb ideig) kevesebbet enni, mint a szervezeted alapanyagcsere igénye!
Bővebben:
Az alapanyagcsere kiszámítása
2. A szervezet hozzászokott a kevesebb kalóriához
Ha fogyni akarunk, elkerülhetetlen, hogy több energiát használjunk fel, mint amennyit magunkhoz veszünk. (Kevesebbet együnk és/vagy többet mozogjunk!)
Ám ahogy azt már az első pontban is írtuk (mivel szervezetünk egy nagyon okosan összerakott "gépezet"), ha kevesebb energiát viszünk be, válaszként kevesebb energiát fog felhasználni. Noha a hosszú távú túlélés szempontjából ez előnyös, a fogyás vonatkozásában nekünk most hátrányt jelent!
Szervezetünk alkalmazkodott a kevesebb mennyiséghez, a fogyás megállt.
Megoldás: Variáld át az étrendedet, változtass a bevitt mennyiségen; egyél egyik nap többet, míg a másik nap kevesebbet! (A heti átlagot ez nem módosítja, de a ciklikusság mindenképpen segít "kijátszani" a szervezet alkalmazkodását, s így ismét beindíthatod a fogyást!)
Bővebben:
Heti egy „bűnözési nap” bevezetése
3. Lecsökkent az izomzat
Amikor valaki elkezd a megszokottnál kevesebbet enni, szervezete az izomzatot is energiaforrásnak tekinti (az izmokban lévő fehérjéket), s a zsír mellett azt is elkezdi elégetni.
Mivel szervezetünk először a kevésbé fontos területekről fogja a fehérjéket felhasználni (nem a vázizomzatból), az izomzat csökkenése kezdetben kívülről még nem észlelhető.
Itt fontos megérteni, hogy az izom - még nyugalmi állapotban is - ötször több kalóriát éget el, mint a zsír. Vagyis, az izomzat csökkenésével automatikusan lecsökken az anyagcsere is, s a fogyás ismét megreked.
Megoldás 1: Az első pontban leírtak szerint csak fokozatosan csökkentsd a kalóriabevitelt, és egészséges étrenddel biztosítsd, hogy a szervezeted hozzájusson minden szükséges összetevőhöz, beleértve a fehérjéket, vitaminokat és ásványi anyagokat is!
Bővebben:
A vitaminok fontossága a fogyásnál
Megoldás 2: Olyan mozgásformát válassz, amely gyorsítja a zsírégetést, és egyben építi az izomzatot is!
Bővebben:
A legjobb zsírégető edzésterv
4. A szervezet hozzászokott a mozgás intenzitásához
Egy új mozgás elkezdése mindig nagyobb kihívást jelent, így kezdetben több energiát használunk fel, s látványosabb lesz a fogyás is.
A kondíció javulásával azonban a szervezet hozzászokik egy bizonyos fajta mozgáshoz, s ezt követően már kevesebb energiával is végre tudja hajtani ugyanazt a mozgássort.
(A kezdeti intenzitás vagy a mozgás típusa ebben nem játszik szerepet, a lényeg a hozzászokáson van.)
Az eredmény; ugyanazzal a mozgással már kevesebb kalóriát lehet elégetni.
Megoldás: Figyelj arra, hogy időközönként variáld a mozgás intenzitását, időtartamát és/vagy gyakoriságát! És próbálj ki teljesen új mozgásfajtákat is, ne ragadj le csak bizonyos sportoknál!
5. Túledzés
Egy idő után a szervezet a túledzést úgy kompenzálja, hogy lecsökkenti a nap többi részében felhasznált energia mennyiségét. Vagyis, összességében - noha sokat edzettél - kevesebb kalóriát fogsz elégetni.
Megoldás: Lazíts egy kicsit! Ha azt érzed, hogy túlerőltetted magad, pihenj egy-két napot, vagy csinálj valami enyhébb, könnyebb mozgást, mint pl. séta vagy nyújtás.
!.. 24 órás zsírégetés
Tudtad, hogy ha a testmozgást és az étkezésed a zsírégetés szabályai szerint csinálod, akkor el tudod érni, hogy a tested folyamatos zsírégetésben tartsd?
Igen,
még alvás közben is lehet zsírt égetni!
Kattints ide, és tudj meg róla többet!