Mikor igyunk? - Étkezés előtt, közben vagy után?
Miért nem jó étkezés közben inni?
Egy átlagos testalkatú felnőtt ember napi 2-3 liter folyadékot veszít izzadáson, légzésen és mozgáson keresztül. Ha ezt nem pótoljuk, testünk kiszárad. Ideális esetben 15-20 testsúlykilónként (ez természetesen függ még a hőmérséklettől, izzadástól stb.) 1 liter folyadék fogyasztása lenne megfelelő. [Bővebben:
A folyadékfogyasztás fontossága | Miért kell - különösen egy fogyókúra alatt - sok folyadékot inni?]
De mikor és hogyan érdemes ezt a mennyiségű folyadékot elfogyasztani?
Az emésztés már a szájban megkezdődik, s a gyomorban, illetve a belekben folytatódik.
Maga az emésztés egy kémiai folyamat, amikor is a szervezet felszívható és hasznosítható tápanyaggá alakítja az ételeket.
Ha a gyomorba érkező ételt evés közben folyadékkal felhígítjuk, akadályozzuk az emésztési folyamatot, s megfelelő lebontás, valamint felszívódás helyett a gyomrunkban lévő "híg massza" rothadásnak indul.
"Kívülről" ebből annyit érzékelhetünk, hogy felpuffadunk, ég a gyomrunk, idő előtt éhesek leszünk, nem lesz elegendő energiánk stb.
Étkezés előtt, közben vagy után érdemes inni?
A fentiek alapján az a legjobb, ha étkezés közben nem fogyasztunk folyadékot, hanem a napi szükséges folyadékbevitelünket az étkezések közé időzítjük úgy, hogy étkezés előtt kb. fél órával igyunk utoljára, majd az étkezést követően 1-2 órával igyunk csak újra.
Miért lehetünk szomjasak étkezés közben?
Amikor valaki étkezés közben szomjas lesz, az annak jele, hogy nem megfelelő összetételű ételt fogyaszt. Mivel testünk 70% víz - elegendő folyadékfogyasztás mellett is - a bevitt tápláléknak magas víztartalmúnak kell lennie. Ételeink közül egyedül a zöldség és a gyümölcs tartalmaz elegendő természetes vizet.
Vagyis ha étrendünket úgy állítjuk össze, hogy elegendő gyümölcsöt és zöldséget tartalmazzon, akkor étkezés közben nem leszünk szomjasak.
[A zöldségféléket és salátákat szabadon lehet bármilyen ételtípussal kombinálni (fehérjék, szénhidrátok), gyümölcsöt azonban ajánlott csak üres gyomorral enni. Ellenkező esetben a gyümölcs gyors áthaladása gátolva lesz, gyomrunkban reked, romlásnak indul, ami puffadáshoz és felfújódáshoz vezethet.]
Összefoglalva:
- Az étkezések alatti folyadékfogyasztás gátolja az emésztést.
- Legjobb, ha étkezések között, evés előtt kb. fél órával iszunk utoljára.