A kóla hatása
Mi történik amikor kólát iszunk?
Sok mindent mondanak a kóla hatásáról. Biztosan Te is hallottál már néhány dolgot, mint pl. miként lehet tisztítószerként vízkőoldásra használni, vagy azt teszi velünk belül, amit a rozsdás szöggel stb.
Nem kétséges, hogy a téma ellentmondásos. A reklámokat látván pedig fel sem merülhetne, hogy a kóla nem „teljesen” egészséges. (Érzelmeinket kijátszva bármit el lehet adni...)
Nem célunk, hogy bárkit is elítéljük, mert szereti és issza a kólát. Mindenkinek magának kell eldöntenie, számára mi a jó és szükséges. (És meg kell jegyezni, gyomorpanaszok esetén a kóla kifejezetten jó hatású is lehet.)
És persze a mennyiség sem utolsó szempont. Vannak kóla-függők (ami már a függőség miatt sem optimális), s vannak, akik csak időnként isszák...
Az alábbiakban – nagy vonalakban – megmutatjuk, mit okoz a kóla a szervezetünkben, a többit pedig Rád bízzuk!
Mennyire rossz a kóla?
Mi történik, miután felhajtottál egy dobozos kólát?
Első 10-20 percben:
Egy dobozos kólával kb. 10 kávéskanálnyi (41g) cukor kerül be a szervezetedbe, ami azon nyomban az egekbe repíti a vércukorszintet.
A cukornak és koffeinnek köszönhetően hirtelen feldobottnak érzed magad.
A vércukorszint emelkedéssel nő az inzulin kibocsátás. (Az inzulin egy anyagcsere szabályzó hormon, ami a vércukor feldolgozását szabályozza. Célja, hogy az összes cukor ki legyen vonva a vérből.)
Az azonnali energiaigény kielégítését követően a többlet cukrot a szervezet zsírrá alakítja és elraktározza.
40 perc múlva:
Ekkora a koffein már teljes mértékben felszívódott. A pupilláid kitágulnak, a vérnyomásod megemelkedik.
A szervezetedben megemelkedik a dopamin szint, stimulálva ezzel az agy élvezetközpontjait. (Élettani szempontból a drogok is hasonló hatást váltanak ki.)
1 óra múlva:
A kólában található foszforsav megköti a kalciumot, magnéziumot és cinket a vastagbélben, az anyagcsere felgyorsul. A magas cukorszint és a mesterséges édesítőszerek szintén fokozzák a kalcium vizelettel történő ürítését.
Ezt tetézve a koffein vízhajtó ereje is érvényesül.
Vagyis pisilned kell.
A vizelettel kiüríted a kalciumot, magnéziumot és cinket, melyek így nem tudják ellátni csonterősítő funkciójukat. Ezekkel együtt értékes nátrium és víz is távozik. (Más szavakkal, a kóla fogyasztása hosszabb távon ásványi anyag hiányhoz vezethet.)
Amint a cukor stimuláló hatása alábbhagy, jön az úgynevezett cukor-összeomlás, mindenféle fura negatív érzetekkel. Irritáltnak és/vagy kedvetlennek érezheted magad. Farkas-éhség, édesség vagy szénhidrátok utáni vágy is rád törhet.
Végül kipisilted az összes vizet, ami a kólában volt, minden értékes tápanyaggal együtt, amit a tested arra használhatott volna, hogy hidratálja a szervezeted, vagy hogy egészséges, erős csontokat és fogakat építsen.
Nagyjából ennyi a történet.
De nem csak a kóla a „rossz fiú”. Magas cukortartalom, foszforsavval és koffeinnel kombinálva mind ugyanilyen hatást vált ki, bárhogy is nevezzük azt az üdítőt.
A lényeg:
Légy mértékletes, és igyekezz minél egészségesebben élni!
Forrás: www.blisstree.com
!.. 24 órás zsírégetés
Tudtad, hogy ha a testmozgást és az étkezésed a zsírégetés szabályai szerint csinálod, akkor el tudod érni, hogy a tested folyamatos zsírégetésben tartsd?
Igen,
még alvás közben is lehet zsírt égetni!
Kattints ide, és tudj meg róla többet!